Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı belirli bir amaç dâhilinde, kurumsal veya kişisel olarak fikirlerin estetik olarak değerlendirilerek, internet üzerinden uygulamaya yönlendirilmiş halidir. Kişiler kendi web sitesi tasarımlarını kendileri hazırlayabilecekleri gibi aynı zamanda bizler gibi internet hizmeti veren web tasarım firmalarını tercih edebilirler. Web tasarımı oluşturmak için bir takım düzenli algoritmalara, işlemlere, unsurlara ve uygulamalara ihtiyaç duyulur. Aşağıda bir web tasarımı için var olması gereken unsurlar sizlere açıklayıcı olarak verilmiştir.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web tasarımı için de diğer dallar gibi bir takım unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu unsurların bir araya gelmesi ile kaliteli ve kullanıcı dostu bir web tasarımı elde edilmiş olunur.

Renk: Renk seçeneğini sizlerin istediği veya istemiş olduğunuz amaca bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kurumunuza en uyumlu olacak renkler sizler için özelleştirilir, farklı web uyumlu renkler kullanılarak en ideal site rengi seçilir.

Düzen: web tasarımı yaparken kullanılan metinler ve grafikler belli bir düzende olmalıdır. Web sitelerinin amacı kullanıcıların aradıklarını onlara hemen buldurmak olduğundan dolayı düzen oldukça önemlidir. Menülerin görünümünden, site içeriği hakkında bilgiye kadar her şeyin düzen içinde olması kullanıcıya vakit kazandıracak ve olumlu geri bildirim olacaktır.

Fontlar: web sitesi tasarımı konusunda olmazsa olmaz detaylar fontlar da yer almaktadır. Web siteleri için birbirinden farklı yazı tipleri kullanılabilir. Bu yazı tipleri sayesinde tasarımınızın kalitesini arttırabilir ve kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Grafikler: web tasarımı için grafikler clipart, logo, simge veya fotoğraf olarak kullanılabilir. Kurumunuz için en ideal olan logo tasarımları, ürün görselleri sayfanın açılış hızını kesmeyecek düzeyde ve web sayfasının amacına uygun olacak şekilde tasarlanmalı, boyutlanmalı ve konumlandırılmalıdır.

İçerik: içerikler web sayfası içerisinde okuyucuya veya kullanıcıya iletilmesi istenilen tüm mesajların toplamını oluşturur. Bu bir yazı, ürün pazarlaması vb. olabilir. Önemli olan kullanıcıda bu içeriği görmek için heves uyandırabilmektir. Bu sayede kullanıcılar sitenizde daha fazla zaman geçirebilir. İçeriğinizi oluştururken yazılarınızın öğün, faydalı, anahtar kelimeli olduğuna dikkat ettiğiniz sürece arama motorları tarafından daha çok sayıda gösterime ulaşabilirsiniz. Bu sayede web sayfanız daha fazla kullanıcı tarafından görüntülenmiş olur.

Web Tasarım Scripti

Web tasarım scripti herhangi bir program dilinde yazılmış olan uygulama parçalarının tüm kodlarını içeren, kod bütününe denmektedir. Her program dilinin kullanımı farklı olduğundan dolayı yazılan scriptlerde hangi programlama diline sahip ise o programlama diline göre adlandırılırlar. Örneğin; Php ile yazılı olan script ‘’Php Script’’ olarak adlandırılmaktadır. Scriptler hazır halde kod bloklarıdır. Örneğin web sitenize, ziyaretçi formu bölümü eklemek istiyor fakat uygun kodları bilmiyor iseniz, bu bölüm için dışarıdan script yani hazır olarak ziyaretçi formu bölümü almanız gerekmektedir. Dışarıdan aldığınız hazır scriptleri alırken sahibinin izni ile bunu gerçekleştirmelisiniz. Ücretsiz dağıtım olarak yayınlanan scriptlerde izin istemenize gerek yoktur.

Kitaplarla Web Tasarımı

Web tasarım konusunda var olan bilgilerini daha da geliştirmek veya baştan web tasarım bilgilerini öğrenmek isteyenler için hazırlanmış olan birçok web tasarım kitapları bulunmaktadır. Web tasarımı konusunda kullanıcılara basit ve temel bilgilerden başlayarak, en ağır ve zorlu bilgilere kadar tüm web tasarım konularını kapsayan kitaplar mevcuttur. Üstelik üniversite ve liselerin web tasarımı ile ilgili bölümlerinde de web tasarım kitapları kullanılmaktadır. Elinizde bir web tasarım kaynağı bulundurursanız internetten web tasarım videolarını izlerken zorlanmadan konuları pekiştirebilirsiniz. Aynı zamanda web tasarım kitaplarının e-kitap formlarını da tercih edebilir, bilgisayar veya tablet bilgisayarlardan çalışmalarınız sürdürebilirsiniz

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*